Information om avgiftssänkning inom barnomsorgen från 1 juli 2026
Förordningen om maxtaxa för plats på förskola och fritidshem/pedagogisk omsorg kommer att ändras för att sänka hushållens avgifter för förskola och fritidshem/pedagogisk omsorg. För att åstadkomma detta ändras hur den avgiftsgrundande inkomsten ska beräknas.
Förordningen ändras från och med 1 juli 2026, vilket innebär att de nya högsta avgiftsgrundande inkomst och högsta avgiftsnivåer beslutas efter att förordningsändringen trätt i kraft (tidigast den 1 juli 2026). Innan dess är det de gällande reglerna som ska följas.
I nuläget finns inga fastställda belopp från den 1 juli 2026, men beslut planeras att fattas av Skolverket den 1 juli 2026 den dag då förordningen träder i kraft.
Förskola
Preliminära högsta avgifter i förskolan är från och med den 1 juli 2026:
- För det första barnet är avgiftstaket 3 procent, men högst 1 547 kronor.
- För det andra barnet är avgiftstaket 2 procent, men högst 1 031 kronor.
- För det tredje barnet är avgiftstaket 1 procent, men högst 516 kronor.
Fritidshem
Preliminära högsta avgifter i fritidshemmet är från och med den 1 juli 2026:
- För det första barnet är avgiftstaket 2 procent, men högst 1 031 kronor.
- För det andra barnet är avgiftstaket 1 procent, men högst 516 kronor.
- För det tredje barnet är avgiftstaket 1 procent, men högst 516 kronor.
Under juni, juli och augusti utgår inget avdrag för allmän förskola och ordinarie avgift enligt Sorsele kommuns taxa utgår för både heltidsplats och deltidsplats.